fbpx Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna? - MONO Energy - Fotowoltaika dla domu, firmy, rolnictwa. Twoja energia, Twój zysk

Blog

Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja, niezależnie od tego, czy mówimy o instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej, czy jakiejkolwiek innej – ma swoją określoną żywotność. Jeżeli mowa o żywotności instalacji fotowoltaicznej, to, jak długo faktycznie będzie ona produkować energię elektryczną dla gospodarstwa domowego? Między innymi na to pytanie, znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Fotowoltaika – jak długo ten system działa?

Jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne, wyróżniają się one bardzo długim czasem eksploatacji i żywotności. Żywotność i bezawaryjność można przypisać między innymi prostocie jej wykonania. Moduły fotowoltaiczne działają w bardzo prosty sposób, nie mają skomplikowanej budowy, a co za tym idzie – są systemami praktycznie bezawaryjnymi. To pierwsza z największych zalet całej inwestycji.

Jeśli instalacja systemu fotowoltaicznego zostanie przeprowadzona w poprawny sposób, przez pierwsze 25 lat użytkowania powinna działać bez jakiejkolwiek ingerencji. Jej efektywność pracy (produkcja energii elektrycznej) pozostanie na bardzo wysokim poziomie, pomimo utraty rok do roku ułamku procenta w generowanej energii.  Po okresie 25 lat wydajność jest na poziomie 83%. Zużycie powoduje mniejszą wydajność paneli które można powiedzieć potocznie, że się stopniowo “wyczerpują” tak jak każdy inny nośnik energii. Jednak bez obaw, to nie jest tak, że po 40 latach panele przestaną generować energię, po prostu ich wydajność spadnie do 65-70%, co w nadal będzie wystarczać dla większości gospodarstw. 

40 lat spokoju!

Długa żywotność systemu fotowoltaicznego, jest dla nas ze wszech miar korzystna. Z wyliczeń wynika, że inwestycja zwraca się już w ciągu pierwszych 7 lat. System fotowoltaiczny, pozwala na obniżenie zapotrzebowania na prąd zewnętrznych dostawców, zatem rachunków, nawet do 90%. Jego montaż to inwestycja, która docelowo ma na celu zmniejszy koszty utrzymania gospodarstwa.

Ciekawostka: Najstarszy system fotowoltaiczny, który podłączono do sieci w Europie, działa od 1982 roku w Szwajcarii. Mimo takiego wieku, wciąż produkuje energię elektryczną, na poziomie 80% swojej mocy początkowej!

Ulga termomodernizacyjna

Podwyżki związane z opłatami za energię elektryczną to coś, o czym mówiono głośno od 2019 roku. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę...

Czytaj więcej

Dofinansowanie „Mój Prąd”

Od kiedy rusza, kto może skorzystać, Jak I kiedy złożyć wniosek, nabory wniosków, najważniejsze informacje dotyczące rządowego programu "Mój prąd".

Czytaj więcej

Fotowoltaika dla rolnictwa – ulgi, podatki…

Zrób wielki krok dla ekologii, zacznij korzystać z naturalnych źródeł energii i ciesz się darmową energią. Wierzymy, że nasza praca przynosi wymierne efekty i jest wykonywana na najwyższym poziomie. To właśnie dlatego nie boimy się oferować naszym klientom aż 20 letniej gwarancji...

Czytaj więcej

Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje, niezależnie od tego, czy mówimy o instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej, czy jakiejkolwiek innej – ma swoją określoną żywotność. Jeżeli mówimy o...

Czytaj więcej

Nie trać czasu i zacznij oszczędzać jak najszybciej!