fbpx Ulga termomodernizacyjna - MONO Energy - Fotowoltaika dla domu, firmy, rolnictwa. Twoja energia, Twój zysk

Blog

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna – kto i kiedy może z niej korzystać ?

Podwyżki związane z opłatami za energię elektryczną to coś, o czym mówiono głośno od 2019 roku. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy rozważamy wdrożenie znacznie bardziej ekonomicznych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie naszego domu? Co będzie miało dla nas w tym aspekcie największe znaczenie? I przede wszystkim: Czy i w jaki sposób jesteśmy w stanie skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Zanim dokładnie przedstawimy kwestię związaną z tym, kto i w jaki sposób może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, wyjaśnijmy, czym dokładnie ta ulga jest. Najprościej rzecz ujmując, ulga termomodernizacyjna, to ulga która od 2019 przysługuje podatnikom, którzy wykonali konkretne prace, mające na celu poprawienie jakości ogrzewania budynku. Montaż systemów fotowoltaicznych, jak najbardziej wpisuje się w to pojęcie. Wystarczy jedynie wykazać, że poczynione prace realnie wpływają chociażby na obniżenie rachunków za prąd.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest omawiana ulga, pora sprawdzić, kto dokładnie może z niej skorzystać. Z ulgi takiej mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które wypełniają następujące deklaracje podatkowe:

-PIT-36,

-PIT -37

-PIT-36L

-PIT-28

Ważne jest jeszcze to, że do tego rodzaju ulgi podatkowej, uprawnione są przede wszystkim osoby, które są właścicielami budynku jednorodzinnego. Muszą też oni posiadać prawo własności do budynku, w przeciwnym wypadku, ulga ich nie dotyczy. To, co także należy wskazać, to fakt, ze nawet, jeśli jesteśmy w trakcie prowadzenia termomodernizacji naszego domu, także jesteśmy w stanie skorzystać z powyższej ulgi. Jeśli tylko będą to wydatki, które ponieśliśmy od 1 stycznie 2019, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odliczyć od podatku właśnie koszt instalacji systemów fotowoltaicznych.

Ile czasu potrzebne jest na zakończenie prac termomodernizacyjnych, aby można było odliczyć ich koszt i skorzystać z ulgi?

3 lata od końca roku podatkowego – dokładnie tyle czasu podatnik ma, aby rzeczywiście móc skorzystać z ulgi. Jeśli nie zamknie się on w tym czasie, będzie musiał zwrócić ulgę, z której skorzystał.

Co musisz wiedzieć?

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. Nie dotyczy to jednego przedsięwzięcia, ale wszystkich realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku małżonków, limit 53 tys. zł dotyczy każdego z nich oddzielnie.

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej 18 i 32 proc., stosujący jednolitą stawkę 19 proc., a także ci, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga termomodernizacyjna

Podwyżki związane z opłatami za energię elektryczną to coś, o czym mówiono głośno od 2019 roku. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę...

Czytaj więcej

Dofinansowanie „Mój Prąd”

Od kiedy rusza, kto może skorzystać, Jak I kiedy złożyć wniosek, nabory wniosków, najważniejsze informacje dotyczące rządowego programu "Mój prąd".

Czytaj więcej

Fotowoltaika dla rolnictwa – ulgi, podatki…

Zrób wielki krok dla ekologii, zacznij korzystać z naturalnych źródeł energii i ciesz się darmową energią. Wierzymy, że nasza praca przynosi wymierne efekty i jest wykonywana na najwyższym poziomie. To właśnie dlatego nie boimy się oferować naszym klientom aż 20 letniej gwarancji...

Czytaj więcej

Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje, niezależnie od tego, czy mówimy o instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej, czy jakiejkolwiek innej – ma swoją określoną żywotność. Jeżeli mówimy o...

Czytaj więcej

Nie trać czasu i zacznij oszczędzać jak najszybciej!